Türkiye İMSAD Ağustos 2022 Sektör Raporu Açıklandı

05 Eylül 2022 Pazartesi

Sektörden Haberler
Türkiye İMSAD Ağustos 2022 Sektör Raporu Açıklandı

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan Aylık Sektör Raporu’nun ağustos ayı sonuçları açıklandı. İnşaat sektörünün 2022 yılı ikinci çeyreğinde %10,9 daraldığına dikkat çekilen raporda inşaat sektörü ile ekonomik büyüme arasındaki ayrışmanın arttığı vurgulandı. Raporda şu tespitler yer aldı:

“Diğer iktisadi faaliyetlerdeki büyümeye karşın inşaat sektörü ikinci çeyrekte de küçülerek geçen yılın aynı dönemine göre %10,9 daraldı. Yılın ilk çeyreğinde %7,2 olan daralma, %7,7 olarak güncellendi. Böylece inşaat sektöründe 2021 yılının üçüncü çeyreğinden başlayarak son dört çeyreğinde küçülme kaydedildi.

İnşaat sektörü ile ekonomik büyüme arasında ayrışma arttı
İnşaat sektörünün kendi iç dinamiklerindeki sıkıntılar devam ederken ekonomik büyüme ile arasındaki ayrışma, yılın ikinci çeyrek döneminde de sürdü. Bu dönemde ekonomide %7,6 büyüme yaşanırken inşaat sektörü %10,9 küçülme kaydetti. İlk çeyrekte ekonomi %7,5 büyürken inşaat sektörü güncellenen veri ile %7,7 daraldı. 2020 yılından itibaren inşaat ve konut sektörüne verilen desteklere rağmen sektörde kalıcı bir büyüme süreci oluşmadı.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi ağustos ayında geriledi        
İnşaat Sektörü Güven Endeksi’nde sınırlı ve kademeli yükseliş, ağustos ayında yön değiştirerek 0,5 puan geriledi.

Mevsimsellik, mevcut işlerin seyri ve alınan yeni siparişlerin miktarı gibi sektörün iç dinamiklerinin yanı sıra farklı birçok unsurdan etkilenen Güven Endeksi’ni bu dönemde, finansmana erişimdeki zorluklar da sınırlamaya başladı.               

Mevcut inşaat işleri azaldı        
İnşaat sektöründe mevsimsellik ile artış eğilimine giren mevcut işler seviyesinde beş ay aralıksız süren büyüme trendi, ağustos ayında bir önceki aya göre 1,7 puanlık kayıpla sona erdi. Bu dönemde mevsimsellik hemen hemen tüm bölgelerde olumlu etkisini göstermekle beraber tamamlanan işler yerine başlayan yeni inşaatlar, ağustos ayındaki düşüşü engellemek için yeterli olmadı. 

Haziran ve temmuz aylarında sınırlı artışlar gösteren yeni iş siparişleri, ağustos ayında bir önceki aya göre 0,1 puan azaldı. Alınan siparişler, yılın başlangıç seviyesinin oldukça üzerinde bulunmakla birlikte yüksek mevsimselliğe rağmen yeni alınan işlerde gerileme erken başladı. Bu erken gerileme, yeni inşaat başlangıçları için olumsuz işaret olarak değerlendirilirken, yılın geri kalanında alınacak yeni iş siparişlerine bağlı olarak, inşaat işlerinde sonbahardan itibaren erken bir yavaşlama olasılığını arttırıyor.           

Alınan yapı ruhsatları alan olarak azaldı  
Yılın ikinci çeyrek döneminde alınan yapı ruhsatlarında da gerileme sürdü. Mevcut ekonomik koşullar altında yeni inşaat işleri iştahı zayıf kalırken alınan yapı ruhsatları alan olarak geçen yılın aynı dönemlerine göre %7,8’lik kayıpla 29,33 milyon metrekareye düştü. Bu dönemde alınan yapı ruhsatlarında daire sayısı %15,3 azalarak 133 bin 424 adet olarak gerçekleşti. Konut ruhsatlarında ise yüksek oranda gerileme kaydedildi.

Alınan yapı izinleri alan olarak %20,1 arttı   
Alınan yapı izinleri yılın ikinci çeyrek döneminde %20,1 artış kaydetti. Böylece iki çeyrek üst üste daralan yapı izinleri yeniden yükselişe geçerek ikinci çeyrekte 29,19 milyon metrekareye ulaştı. Alınan yapı izinleri daire sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %22,5 artışla 148 bin 207 olarak gerçekleşti. Biten işlere bağlı olarak arzlar yükselirken yeni konut arzında ikinci çeyrekte hareketlenme yaşandı.

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi 2022 Haziran ayında değişmedi  
İnşaat malzemeleri sanayi üretimi 2022 yılı ilk çeyrekte %4,4 arttı. İkinci çeyreğin ilk ayı olan nisanda %2,8, mayıs ayında ise %3,5 büyüme kaydeden inşaat malzemeleri sanayi üretimi, haziran ayında değişim göstermeyerek ivmesini kaybetti. Böylece yılın ilk altı aylık döneminde üretim artışı geçen yılın ilk altı ayına göre %2,9 büyüdü. İnşaat malzemelerine yönelik iç talep haziran ayında zayıflarken dış talepte de yavaşlama belirginleşmeye başladı.        

Yeni yılda bazı alt sektörlerde üretim artışları olurken, bazılarında ise gerilemeler yaşandı. Yılın ilk altı ayında 12 alt sektörde üretim geçen yıla göre artarken, 10 alt sektörde üretim geriledi.   

2022 yılının ilk altı ayında en yüksek üretim artışı %32,6 ile seramik kaplama malzemeleri, %23,1 ile birleştirilmiş parke ve yer döşemeleri, %21,4 ile plastik inşaat malzemeleri ve %20,9 ile seramik sağlık gereçlerinde gerçekleşti. Düz cam ve yalıtım camı üretimi %16,6, demir çelikten çubuk ve profiller üretimi %14,2 yükseldi. Buna karşın yılın ilk altı aylık döneminde tuğla ve kiremit üretiminde %17,5, demir çelik radyatörler üretiminde %13,6, çimento ve betondan eşyalar üretiminde ise %5,9 gerileme yaşandı.”

HABER HAKKINDA YORUMLAR
TİMDER Kurucu Üyesidir.