Prof. Dr. A. Hakan Kara TİMDER Ekonomi Sohbetleri'nde

16 Mayıs 2024 Perşembe

TİMDER'den
Prof. Dr. A. Hakan Kara TİMDER Ekonomi Sohbetleri'nde

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Eski Başekonomisti Prof. Dr. A. Hakan Kara, TİMDER Ekonomi Sohbetleri'ne konuk oluyor.

Türkiye ve dünya ekonomisinde yakın gelecek beklentilerinin ele alınacağı konferans, 30 Mayıs Perşembe günü 15:00'de, Dedeman Hotel İstanbul Gayrettepe’de gerçekleşecek.

Kayıt için tıklayınız

Prof. Dr. A. Hakan Kara
A. Hakan Kara, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başekonomistidir. 2003-2019 yılları arasında Türkiye'de para ve makroihtiyati politikaların analizi, tasarımı ve uygulanmasında öncü rol oynamış, Banka'nın araştırma ve politikasını organize etmiştir.

Türkiye'de Enflasyon Hedeflemesi (BT) rejimi hazırlıkları sırasında, beşeri sermayeyi güçlendirmeyi, teknik becerileri geliştirmeyi ve sorunsuz bir geçiş için altyapıyı oluşturmayı amaçlayan araştırma ve politika departmanlarının tasarımına ve yeniden yapılandırılmasına ana katkıyı yapmıştır. On üç yıl önce başlatılan bu sistem, Merkez Bankası'nın ana karar alma ve politika çerçevesinin temeli olmaya devam etmektedir.

Politika tasarımına ilişkin mantığı ve arka plan düşüncesini açıklayan çok sayıda halka açık konferans ve yatırımcı sunumu yapmıştır. TCMB politikalarının iletişimini daha da kolaylaştırmak için yeni bir blog başlatmış, 2016-2019 yılları arasında blog serisinin baş editörü olarak görev yapmıştır.

A. Hakan Kara, hakemli akademik dergilerde düzenli olarak Türk ekonomisinin değişen dinamikleri ve parasal-makroihtiyati etkileşimler ile değişken sermaye akışlarıyla başa çıkmak için farklı politika araçlarının kullanımına odaklanan makaleler yayınlamaktadır. Yarı zamanlı öğretim üyesi olarak Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisans ve lisans dersleri vermiştir. Hakan Kara, Central Bank Review'in editörlüğünü ve International Journal of Central Banking'in yönetim kurulu üyeliğini yürütmüştür.

HABER HAKKINDA YORUMLAR
TİMDER Kurucu Üyesidir.