Türkiye İMSAD Kasım 2022 Sektör Raporu Açıklandı

07 Aralık 2022 Çarşamba

Sektörden Haberler
Türkiye İMSAD Kasım 2022 Sektör Raporu Açıklandı

İnşaat malzemesi sanayisinin çatı kuruluşu Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan Aylık Sektör Raporu’nun kasım ayı sonuçları açıklandı. Raporda, inşaat sektörünün diğer iktisadi faaliyetlerdeki büyümeye karşın 2022 yılı üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %14,1 küçüldüğü belirtilerek 2021 yılının üçüncü çeyreğinden başlayarak son 5 çeyrektir küçülme yaşadığı belirtildi. İnşaat harcamaları üçüncü çeyrekte cari fiyatlarla geçen yılın aynı dönemine göre %113,4 artarak 512,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Artışın tamamı fiyat ve maliyet artışlarından kaynaklanırken, enflasyonist etkinin kuvvetlendiği izlendi.

Raporda, inşaat sektörüne ilişkin açıklanan küçülme verileri ile sahadaki gelişmeler arasında uyumsuzluğun daha belirgin hale geldiği vurgulandı. İnşaat sektörünün kendi iç dinamiklerindeki sıkıntılar devam ederken 2020 yılından itibaren inşaat ve konut sektörüne verilen desteklere rağmen sektörün büyümeye geçişinin gerçekleşmediği belirtildi. Yılın üçüncü çeyreğinde ekonomide %3,9 büyüme yaşanırken inşaat sektörünün %14,1 küçüldüğüne dikkat çekildi. İkinci çeyrekte ise ekonomi %7,7 büyürken inşaat sektörünün güncellenen veri ile %9,9 daraldığı vurgulandı.

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi 3. çeyrekte %3,4 azaldı   
2022 yılı ilk çeyrekte %4,4, ikinci çeyrekte ise %2,1 oranında artış gösteren inşaat malzemeleri sanayi üretimi de uzun süre sonra üç ay üst üste gerileme kaydederek temmuz, ağustos, eylül aylarını kapsayan 3. çeyrekte %3,4 daraldı.

Yılın ilk dokuz ayında inşaat malzemeleri sanayi üretim artışı geçen yılın aynı dönemine göre sadece %0,8 olarak gerçekleşti. Yılın ilk dokuz ayında 13 alt sektörde üretim geçen yıla göre artarken, 9 alt sektörde üretim geriledi.  

2022 yılının ilk dokuz ayında en yüksek üretim artışları seramik kaplama malzemelerinde %28,4, plastik inşaat malzemelerinde %18,7, birleştirilmiş parke ve yer döşemeleri ile seramik sağlık gereçlerinde %16 oranında gerçekleşti. Düz cam ve yalıtım camı üretimi %13,7 yükseldi.

Buna karşın yılın ilk dokuz aylık döneminde demir çelik radyatör üretiminde %14,3 ve tuğla ve kiremit üretiminde %15,1 gerileme yaşandı. Çimento üretimi %4,2 ve hazır beton üretimi %4,9 geriledi.

HABER HAKKINDA YORUMLAR
TİMDER Kurucu Üyesidir.