Prof. Dr. Özgür Demirtaş TİMDER Ekonomi Sohbetleri'nde

01 Aralık 2021 Çarşamba

Sektörden Haberler
Prof. Dr. Özgür Demirtaş TİMDER Ekonomi Sohbetleri'nde

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, TİMDER Ekonomi Sohbetleri'ne konuk oluyor.

"Korona Sonrası Türkiye ve Dünya Ekonomisi Nasıl Şekillenecek?" başlığı ile 9 Aralık Perşembe saat 15.00’de, Dedeman Hotel İstanbul Gayrettepe’de gerçekleşecek konferansta; "Korona öncesi ve sonrası dünya, Türkiye ve Avrupa Ekonomileri, MENA Bölge Ekonomisi ve Ticaret Savaşları", "Virüslerin dünya ekonomisine etkisi", "İhracat potansiyelleri" gibi konulara değinecek olan Demirtaş, TİMDER Üyelerinin ekonomiye yönelik sorularına da yanıt verecek.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş
Özgür Demirtaş, üniversite yerleştirme sınavında Türkiye'de ilk 50 öğrenci arasında yer alarak Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği'ni başarı ile tamamladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Boston College'da ana dalından farklı bir dal olan Finans alanında 5 yıl içerisinde doktora çalışmalarını tamamlayarak 27 yaşında (2003 yılında) doktor unvanını kazandı.

2003 yılında, Yardımcı Doçent unvanını alarak Baruch College City University of New York'ta göreve başladı. Yine 2003 yılında, Finans bölümü içerisinde ve 2004 yılında, İşletme Fakültesi içerisinde en iyi öğretim üyesi seçildi. 2005 yılında, tüm ana bilim dalları ve tüm fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek "Üstün Öğretim Madalyası'nı" Madison Square Garden'da aldı. 2012 yılında New York University (NYU) Stern School of Business Finans Bölümü’nde en yüksek öğretim değerlendirmesini aldı.

Çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinde (Journal of Monetary Economics, Management Science, Journal of Financial and Quantitative Analysis ve Journal of Business Economic and Statistics) yayınlandı. 25’in üzerinde akademik yayın yaptı. Kitap çalışması Elsevier tarafından basım için kabul edildi. İlki 2004 yılında olmak üzere, araştırmaları City University of New York tarafından 6 sene boyunca ödüllendirildi.

31 yaşında Doçent Doktor ve yine 2007 yılında, Tenür (ömrünün sonuna kadar City University of New York'ta çalışma ve üniversiteden çıkarılamama hakkı) unvanlarını aldı.

2010 yılında Sabancı Üniversitesi'nden İşletme Fakültesi Finans Kürsü Başkanlığı ve Profesörlük teklifi aldı. Yine aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada ve İskoçya'da yapılan 1 Milyon profesör için yapılan 10-Milyon'u aşkın öğrenci değerlendirmesi sonucunda, ilk 20 içerisinde gösterildi.

2012 yılı Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Tenür hakkını bırakarak Sabancı Üniversitesi'ne Finans Kürsü başkanı olarak katıldı. Yine 2012 yılında Marie Curie Araştırma Fonunu almaya hak kazandı. 100,000 Euro değerindeki Proje, AB tarafından, Türkiye genelinde, Ekonomi dalında kendi proje başvuru döneminde desteklenen tek proje oldu.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, aynı zamanda, Türkiye’nin ilk Tasarruf ve Finansal Okur Yazarlık Derneğinin (FODER) Kurucu Yönetim Kurulu üyeliğini, ve Türkiye Genç İşadamları Derneği (TUGIAD), TAYSAD ve DASK Danışmanlıklarını da üstlenmiştir.

NOT: Pandemi şartları nedeniyle katılım sınırlı tutulacaktır, bu nedenle LCV zorunludur.

Girişte HES Kodu Kontrolü yapılacaktır.


Kayıt Formu
 

HABER HAKKINDA YORUMLAR
TİMDER Kurucu Üyesidir.