İstanbul Su Müzesi Açılıyor

12 Nisan 2021 Pazartesi

Sektörden Haberler
İstanbul Su Müzesi Açılıyor
İstanbul Su Müzesi Açılıyor
İstanbul Su Müzesi Açılıyor

Adell Armatür ve Vana Fabrikaları A.Ş., Su Medeniyeti üzerine TİEM Müzesi koleksiyoneri olarak yürüttüğü faaliyetlerini, Topçu ailesinin sektördeki 40. yılı olması nedeni ile İstanbul Su Müzesi – Istanbul Water Museum adı altında sürdürecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı oluru ile İstanbul Su Müzesi özel resmi müze statüsüne kavuştu. Müze, sergileme için yapılan tadilat ve tefrişata takiben 15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yeni yüzüyle kapılarını açıyor. Müzenin açılışından itibaren 2021 sonuna kadar girişler serbest, ücretsiz olacak ve hafta içi her gün saat:10.00 ile 16.00 arasında ziyaretçi kabul edilecektir.

İstanbul Su Müzesinde 3000 yıl öncesine ait musluklar, su kapları mevcut olup Yunan dönemi, Roma dönemi, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemi seçkin su kültürüne ilişkin eserler bulunmaktadır.

Suyun kaynaktan alınıp mahalle çeşmelerine ve evlere taşınması ile ilgili, su ve şifa, inanç kapsamında şifa tasları, ibadete hazırlık için gerekli su kapları, İstanbul’un meşhur menba suları mesela, Taşdelen, Hünkar, Göztepe, Çamlıca, Kayışdağı Suyu, Karakulak Suyu, Kanlıkavak Suyu ile alakalı efemara ve objeler bulunmaktadır. Su ve temizlik, yıkanma kültürüne ilişkin her türlü hamam eşyası koleksiyonlarda vardır. Ayrıca su medeniyetine ilişkin bir çok resim, fotoğraf, makbuz, fatura, hüccetler, su konulu fermanlar, su konulu yazma eserler gibi zengin içerikli koleksiyon bulunmaktadır.

İstanbul Su Müzesinin kurucu direktörlüğünü Dr. Ercan Topçu, Müze müdür vekilliğini E. TİEM müdürü Seracettin Şahin, Müze danışmanlığını eskiden olduğu gibi Madeni ve Tombak Eserler Uzmanı Güner Liman yürütecektir.

Müze danışma kurulunda İstanbul Üni. Müzecilik bölüm bşk. Prof. Dr. Fethiye Erbay, Boğaziçi Üni. Güzel Sanatlar bölümünden Doç.Dr. Mutlu Erbay, Sanat tarihçisi, Dolmabahçe Sarayı uzmanı Ömer Faruk Şerifoğlu, E. Tiem Müdürü Seracettin Şahin, Tombak ve madeni eserler uzmanı Güner Liman, Fenerbahçe Müzesini kuran ve Fenerbahçe tarik kurulunda yer alan R. Sertaç Kayserilioğlu, Haluk Perk Müzesi kurucusu Haluk Perk, Geleneksel Sanatlar uzmanı ve yazar İbrahim Ethem Gören ve Müze Direktörü Dr. Ercan Topçu yer almaktadır.

İstanbul Su Müzesi kurulumunu anahtar teslimi olarak Rudus Müzecilik – Fatih Bölükler ve ekibi tarafından yapılmaktadır.

İstanbul Su Müzesi UNESCO Dünya Su Müzeler Birliği üyesi ve Türkiye temsilcisidir. ( Golobal Water Museum Net- Wamunet )

HABER HAKKINDA YORUMLAR
TİMDER Kurucu Üyesidir.