İSİB Sektör Strateji Çalıştayı Gerçekleşti

29 Kasım 2022 Salı

Sektörden Haberler
İSİB Sektör Strateji Çalıştayı Gerçekleşti
İSİB Sektör Strateji Çalıştayı Gerçekleşti
İSİB Sektör Strateji Çalıştayı Gerçekleşti
İSİB Sektör Strateji Çalıştayı Gerçekleşti
İSİB Sektör Strateji Çalıştayı Gerçekleşti
İSİB Sektör Strateji Çalıştayı Gerçekleşti

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB), Türk İklimlendirme Sektörü’nün 2023 yılı yol haritasını belirlediği, stratejisini ve ekonomik gelişmeleri konuştuğu, yıl içinde yaşanan önemli idari ve ticari gelişmeleri üyeleri ile paylaştığı İklimlendirme Sektörü Strateji Çalıştayı 28-29 Kasım 2022 tarihleri arasında Antalya Cornelia Diamond Hotel’de gerçekleştirildi. Çalıştay programı içinde İSİB İhracat Liderleri Ödül Töreni yapılarak dereceye giren firmalar ödüllendirildi.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal’ın ev sahipliğinde yaklaşık 200’ü aşkın sektör paydaşının katılımı ile yapılan çalıştayda yeni nesil ihracat modelleri ve destekleri, güncel ekonomik gelişmelerin sektöre etkileri ve 2023 yılı sektör strateji belgesindeki konular masaya yatırıldı.

Ekonomist Fatih Keresteci’nin güncel ekonomideki durum ve beklentileri katılımcılara aktardığı çalıştayda geçtiğimiz ay hayatını kaybeden İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Duruk adına bir anma töreni gerçekleştirildi.

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal,  İSİB’in strateji pazarlama, satış ve iletişim alanlarında sektör ihracatçılarının en önemli paydaşı haline geldiğini belirterek şunları söyledi: “Dünya İklimlendirme pazarı geçtiğimiz dört yıllık periyotta %13,23 büyüyerek 570 milyar dolara ulaştı. Türk İklimlendirme Sektörü ise bu periyotta %43’lük büyüme gösterdi. Sektörün alt gruplarına baktığımızda Isıtma Sistem ve Ekipmanları’nda dünya %11 büyürken biz %32 büyüdük. Soğutma Sistem ve Ekipmanları’nda dünya %15 büyürken biz %39’luk büyüme kaydettik. Havalandırma Sistem ve Ekipmanları’nda dünya %20,5 büyürken biz %67 büyüme sağladık. Klima Sistem ve Elemanları’nda dünya %12,5 büyürken biz %80’lik büyüme kaydettik. Tesisat Sistem ve Elemanları’nda dünya %10 büyürken  biz %40 büyüdük.  Yalıtım Sistem ve Elemanlarında dünya %10 büyürken biz %38 büyüdük. Bu sonuçlar sektör olarak organize olduğumuzu, belirli bir strateji ile ilerlediğimizi ve sektörün tüm paydaşları emek harcadığımızın bir göstergesi. 

Türk İklimlendirme sektörü olarak ana hedefimiz dünya pazarından %1,5’luk pay almak ve dış ticaret fazlası veren bir sektör olmak. Bu hedef için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu sene her türlü handikapa rağmen %93,5’luk bir ithalatı ihracatı karşılama oranına ulaştık. Dünya’dan aldığımız pay ise sektör olarak %1,37 oldu. Sektörün kilogram birim fiyatı 5,23 dolara çıktı. Türkiye’de TİM verilerine göre 11.büyük sektörüz. Sektör ihracatımız kasım sonu itibariyle 6 milyar doları aştı. Yıl sonunda 6,8 milyar dolarlık ihracat büyüklüğü ile kapatacağımızı öngörüyoruz.

2022 yılının ilk 11 ayında ihracatçılarımız için 21 ayrı yurt dışı fuara milli katılım, info stand modellerimizle iştirak ederken Özbekistan, Brezilya ve Arjantin ile Macaristan’a Sektörel Ticaret heyetleri düzenledik. Ayrıca Kuzey Afrika ülkelerinden ve Balkan Ülkelerinden gelen heyetlere ayrı ayrı alım heyeti organizasyonu gerçekleştirdik. Temmuz ayında sektörümüzün en önemli fuarlarından biri olan Milano’da düzenlenen Mostra Convegno Expocomfort Fuarı’nda Birliğimizin girişimleriyle Türkiye Partner ülke oldu. Fuara toplam 139 ihracatçı firmamız iştirak etti. Sponsorluk ve reklam çalışmaları yaptık. Sektörün tüm paydaşları ile koordineli bir şekilde güçlü bir şekilde ilerliyoruz.

Sektör Strateji Çalıştayı hakkında da bilgi veren Şanal, tüm paydaşlarla küresel pazarlarda verimli ve etkili bir satış ve pazarlama stratejisi uyguladıklarını belirterek “İSİB bünyesinde kurduğumuz 16 ayrı çalışma grubu ile strateji belgemizi güncelleyerek ve geliştirerek 2023 yılına daha güçlü gireceğiz. Özellikle Avrupa Birliği’nin sınırda uygulayacağı karbon düzenleme mekanizmasının sektörümüze etkileri konusunda da ciddi çalışmalar yapıyoruz. Sektörümüzün bu sürece hazır olması için elbirliği ile çalışıyoruz.” dedi.

İSİB, 2021’nin en çok ihracat gerçekleştiren şirketlerini ödüllendirdi
Çalıştayın son oturumunda İSİB, 2021 yılı içinde ihracat pazarında etkili rol üstlenen ve en çok ihracat gerçekleştiren firmaları ödüllendirdi.

Ödül töreninde de bir konuşma yapan Şanal, Birliği oluşturan tüm firmaların var güçleri ile Türkiye’nin kalkınması ve büyümesi konusunda çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Türk İklimlendirme sektörü, ihracatın lider sektörlerinden biri olma yolunda emin adımlara ilerliyor.  2021 yılında 21 kategoride en çok ihracatı gerçekleştiren firmalarımız, uyguladıkları etkin ticari ve pazarlama yönetimleri ile bu yılın ödüllerine ulaştılar. Birliğimizin ödül alamayan üyeleri de var güçleri ile çalıştıklarını biliyoruz ve görüyoruz. Onlar da önümüzdeki yıllarda ülkemizi elde edecekleri başarılarla gururlandıracaklarından hiç şüphemiz yok.”

2021 yılında ödül kazanan firmalar ve kategorileri de şu şekilde oluştu:


HABER HAKKINDA YORUMLAR
TİMDER Kurucu Üyesidir.