Eczacıbaşı VitrA, Uluslararası Pazarlarda Vites Büyütecek

20 Temmuz 2022 Çarşamba

Sektörden Haberler
Eczacıbaşı VitrA, Uluslararası Pazarlarda Vites Büyütecek
Eczacıbaşı VitrA, Uluslararası Pazarlarda Vites Büyütecek
Eczacıbaşı VitrA, Uluslararası Pazarlarda Vites Büyütecek

Türkiye’nin ilk ve en büyük seramik sağlık gereçleri üreticisi ve ihracatçısı konumundaki Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, küresel pazarlara yönelik çalışmalarını hızlandırdı. İki yeni yöneticiyi bünyelerine kattıklarını söyleyen şirketin CEO’su Özgen Özkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Seramik sağlık gereçlerinde %80 yerli katma değer yaratma kapasitesiyle Avrupa'nın en büyük üretim üssü konumundaki ülkemizi, bayrak taşıyıcı markamız VitrA ile yurt dışında temsil etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Uluslararası bir marka haline gelen VitrA’nın küresel pazarlardaki konumunu güçlendirmek üzere yatırımlarımıza devam ediyoruz. Pazarlama ekibimizin kumandasını, uluslararası deneyime sahip Sibylle Göttgens’e teslim ederken, stratejik pazarlarımızdan İngiltere’de Ülke Direktörü olarak Steve Breen ile çalışmaya başlıyoruz. Büyüme iştahımızın yüksek olduğu Amerika pazarında ise Jeremy Cressman’ın liderliğinde yeni bir yapılanma kuruyoruz” dedi.

“Uluslararası pazarlardaki büyümemizin önünü açıyoruz”
Eczacıbaşı Yapı Gereçleri CEO’su Özgen Özkan sözlerine şöyle devam etti: “%30 payla Türkiye’de sektör lideriyiz. Seramik sağlık gereçleri kategorisindeki pazar paylarımızla, İngiltere’de 4’üncü,  Almanya ve Fransa’da ise 2. sırada yer alıyoruz. Son yıllarda yakaladığımız büyümeyi sürdürülebilir kılmak, verimliliğimizi artırmak ve kârlılığımızı korumak amacıyla, pandemi döneminde dijital dönüşüm yatırımı yaptık. Pandemi koşullarının hafiflediği bu yılın başından itibaren de organizasyon yapımızı pek çok alanda yenileyerek yalınlaştırdık. Banyoda kullanılan tüm ürünleri tasarlama yetkinliğine sahip dünyanın sayılı markalarından birine gururla sahibiz. Bu yetkinliği daha hızlı ve çevik hale getirerek, uluslararası pazarlardaki büyümemizin önünü açmak istiyoruz.”

Gelirlerin %80’den fazlası Türkiye dışındaki pazarlardan
Özgen Özkan, yapılan yeni atamalardan bahsederek “Pazarlama yapımızı, uluslararası bir oyuncu olmanın sorumluluğuyla yeniden oluşturduk. Yeni Pazarlama Direktörümüz Sibylle Göttgens, Haziran ayında görevine başladı. 2 hafta Türkiye’deki, 2 hafta Almanya’nın Köln şehrindeki ofisimizden çalışacak. Banyo sektörünün yanı sıra, çeşitli sektörlerde de deneyime sahip yeni direktörümüz, gelirlerinin %80’den fazlasını Türkiye dışındaki pazarlardan kazanan Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nin pazarlama organizasyonunu yönetecek” dedi.

Radarda Amerika var
Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nin 2021 cirosunun, önceki yıla göre %30 büyüyerek 425 milyon Euro’ya ulaştığına dikkat çeken CEO, “Stratejik pazarlarımızın arasında Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Rusya’nın yanı sıra, MEA (Ortadoğu ve Afrika) ülkeleri yer alıyor. Temmuz’dan itibaren Ülke Direktörü olarak çalışmaya başlayan Steve Breen, perakende ve yapı alanındaki deneyimiyle, mimarlık ve tasarım ekosisteminin önemli ülkelerden İngiltere’deki operasyonumuzu büyütecek. 2025 için belirlediğimiz hedeflerimize paralel olarak, mevcut pazarlarda paylarımızı artırırken, yeni pazarlara açılmayı da planlıyoruz. Bu kapsamda Amerika pazarına girerek uzun dönemde tüm banyo ürünleriyle pazarda varlığımızı yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, Mayıs ayında Jeremy Cressman Amerika Bölge Direktörü olarak Eczacıbaşı Ailesi’ne katıldı” dedi.

Sibylle Göttgens Hakkında
1 Haziran 2022'de Pazarlama Direktörü olarak Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’ne katılan Sibylle Göttgens, lisans eğitimini Saarbrucken Üniversitesi’nin İşletme Araştırmaları Bölümü’nde tamamladıktan sonra, iş yaşamına 1995'te Procter & Gamble’da adım attı. 1999’da Coca Cola Almanya’da Marka Müdürü olarak çalışmaya başlayan Göttgens, şirketteki kariyerini 10 yıl sonra Avrupa Pazarlama Müdürü olarak sonlandırdı. 2009’da armatür pazarının uluslararası oyuncularından Grohe AG’ye geçen Sibylle Göttgens, sırasıyla mutfak kategorisinden sorumlu Global Direktör, Global Marka Pazarlama Direktörü ve Pazarlama ve Marka Danışmanı rollerinde çalıştı. 2015 yılında Grohe’nin çatı kuruluşu, Japonya merkezli LIXIL Corporation’ın Global Marka Pazarlama Danışmanı olan Göttgens, son olarak dünyanın en büyük bitki bazlı tüketici ürünleri şirketi Upfield BV’nın Amsterdam’daki merkezinde Global Marka Direktörü olarak görev yapıyordu.

Jeremy Cressman Hakkında
9 Mayıs 2022’de Amerika Bölge Direktörü olarak Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’ne katılan Jeremy Cressman, lisans eğitimini Saint Joseph Üniversitesi’nin İngilizce Bölümü’nde tamamladıktan sonra, iş yaşamına 1995’te Ferguson’un satış ekibinde başladı. 2002-2009 yılları arasında TOTO USA’de Kıdemli Satış Direktörü olarak görev yapan Cressman, ardından American Standard’ın Ticari İş Birimi Müdürü olarak atandı. 2016’ya kadar aynı kuruluşta sırasıyla İş Geliştirme ve Ticari Programlar Müdürü, İş Geliştirme ve Ticari Programlar Başkan Yardımcısı ve Orta Atlantik Bölge Direktörü olarak görev aldı. 2016’da LIXIL Water Technology’ye geçen Cressman, son olarak lavabo pazarının uluslararası oyuncularından Blanco’nun Amerika Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı olarak çalışıyordu.

Steve Breen Hakkında
4 Temmuz 2022’de VitrA Banyo İngiltere Ülke Direktörü olan Steve Breen, lisans eğitimini Manchester Metropolitan Üniversitesi’nin Perakende Pazarlama Bölümü’nde, yüksek lisansını ise Aston Üniversitesi’nin Finansal Yönetim ve Kontrol Bölümü'nde tamamladı. İş yaşamına 1992 yılında Sainsbury’s’de Mağaza Müdürü olarak başlayan Breen, 2002-2013 döneminde Akzo Nobel Coatings’te çeşitli pozisyonlarda çalıştı. 2013’te Electrolux Major Appliances’a Satış Direktörü olarak katıldı. 2016-2019 yılları arasında Ideal Standard'da İngiltere ve İrlanda’dan sorumlu Satış Direktörü olarak görev aldı. Steve Breen son olarak Finning International’ın Genel Müdürlüğünü yapıyordu.

HABER HAKKINDA YORUMLAR
TİMDER Kurucu Üyesidir.