Daikin Türkiye, Kazakistan’daki Gücünü Artırıyor

04 Kasım 2022 Cuma

Sektörden Haberler
Daikin Türkiye, Kazakistan’daki Gücünü Artırıyor
Daikin Türkiye, Kazakistan’daki Gücünü Artırıyor
Daikin Türkiye, Kazakistan’daki Gücünü Artırıyor

Türkiye'nin yanı sıra Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye; CIS bölgesi olan Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan pazarlarının da sorumluluğunu üstleniyor. Türkiye’yi bölgenin iklimlendirme lojistik üssü yapma hedefi doğrultusunda bu ülkelerdeki büyümesini sürdüren Daikin Türkiye, Eylül 2022’de Kazakistan’ın Almatı şehrinde bölgenin merkezi olarak konumlanacak ofisini açtı. Bölge irtibat ofisi, eğitim ve servis fonksiyonlarını bir arada bulunduran merkez ofis, bölge müdürüyle birlikte 16 kişiden oluşuyor. Daikin Türkiye İhracat Departmanı’nın yerel yapıları güçlendirme stratejisinin bir parçası olarak hizmete giren merkez; eğitim, satış ve satış sonrası hizmetleri destekleyecek şekilde işlev görecek. Almatı kentindeki söz konusu merkez, çevre ülkeler Kırgızistan ve Özbekistan’daki distribütörler için de eğitim merkezi olacağından bölge ve Daikin Türkiye için özel bir önem taşıyor.

En önemli projelerde Daikin imzası
Bugüne kadar Kazakistan’da Deniz Park, Rixos Water World Hotel, Astana Grand Mosque, Mega Silk Way AVM, Nazarbayev University gibi imza işlerde yer alan Daikin kalitesinin, açılan merkezle birlikte daha geniş kitlelere ulaşması amaçlanıyor. Yaklaşık 60 milyon Euro hacmi olan Kazakistan HVAC pazarından yüzde 20 pay alan Daikin Türkiye, 2021 yılında bu ülkeye 3 milyon Euro’luk ihracat gerçekleştirdi. 2022 yılı için ise bu rakamın 5.5 milyon Euro’ya ulaşması hedefleniyor.

Yeni merkezin açılışıyla ilgili olarak konuşan Daikin Türkiye ESG Export Satış Departman Müdürü Ömer Yorgun şu bilgileri verdi: “Kazakistan, Daikin Türkiye olarak birçok önemli projeye imza attığımız bir ülke. Buradaki varlığımızı güçlendirmek, sürdürülebilir büyümemize ivme kazandırmak için Almatı’da bölge irtibat ofisi, eğitim ve servis hizmetlerini verecek bir merkezi hizmete açtık. Ürün kalitesi kadar satış öncesi ve satış sonrası süreçleri de önemseyen Daikin, müşterilerine bütünsel çözümler sunarak müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarma arzusunda. Bu nedenle montaj, devreye alma, bakım ve arıza gibi durumlarda oluşturduğu yerel servis yapılarıyla anında sorunlara müdahale ederek çözümler üretiyor. Müşteri memnuniyetinin yanı sıra rekabet avantajı kazandıran bu yaklaşım, markamızın bölgedeki varlığını güçlendiriyor. Yeni açılan merkezimiz 500 metrekare kapalı alanda ve sadece Daikin markalı ürünler için hizmet verecek. Bölge müdürüyle birlikte 16 kişi olan ekibimiz, konusunun uzmanı kişilerden oluşuyor. Burası aynı zamanda sektör bileşenleriyle bir araya geleceğimiz, düzenlenen eğitimlerle hem Daikin ürünlerinin tanıtımını yapacağımız hem de enerji verimliliği konusundaki farkındalığı artıracak çalışmalara imza atacağımız bir merkez olacak. Merkez’deki eğitimler lojistik yakınlığa sahip Kırgızistan ve Özbekistan distribütörlerimiz için de eğitimler verecek. Böylece buralardaki yapılanmamız daha da güçlenmiş olacak.”

HABER HAKKINDA YORUMLAR
TİMDER Kurucu Üyesidir.