“Bina Yalıtımı ile Yıllık 15 Milyar Dolar Tasarruf Edebiliriz”

12 Ocak 2023 Perşembe

Sektörden Haberler
“Bina Yalıtımı ile Yıllık 15 Milyar Dolar Tasarruf Edebiliriz”

Türkiye’de elektrik ve doğal gaz tüketimi her geçen yıl artış gösteriyor. Elektrik ve doğalgaz kullanımındaki bu artış Türkiye’nin cari açığını artırırken, bireysel olarak faturalara da yansıyor. Türkiye’nin %100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım’ın Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, enerji kullanımını düşürmede yalıtımın önemine dikkat çekti.

Ozan Turan: Yalıtım ile hem bireysel faturaları hem de ülkemizin cari açığını düşürebiliriz”
İklim değişikliğinin etkisiyle değişen hava koşullarının etkisiyle hem kış hem de yaz ayalarında daha fazla enerji harcandığına, bunun da faturalara yansıdığına dikkat çeken Turan, “Harcadığımız her enerji yalnızca bireysel olarak bizim faturalarımızı değil Türkiye’nin enerji ithalatı faturasının bir başka deyişle cari açığının artmasına neden oluyor. Türkiye’deki toplam enerji tüketiminin yaklaşık üçte birinin kullanıldığı binalarda enerji tüketimini azaltmak için alınacak önlemlerin başında ise yalıtım uygulaması geliyor. Dış cephe yalıtımı ile bina, iç cephe yalıtımı ile de evin iç ısısı muhafaza edilebiliyor. Bunlara ek olarak klimaların borularına ve binanın mekanik tesisatına uygulanacak teknik yalıtım ile de bu ekipmanlar daha verimli çalışıyor dolayısıyla daha az enerji tüketiyor. Üstelik yalnızca bina yalıtımı ile ülkemizin güncel fiyatlarla yıllık 15 milyar dolar enerji tasarrufu yapmasını sağlayabiliriz” dedi.

“Bina maliyetinin %3’ü ile yalıtım yapılabilir”
Türkiye’deki toplam 22 milyonun hanenin %80’inde yalıtım uygulaması bulunmadığını veya çok zayıf yalıtım uygulaması olduğunu belirten Turan, “Yeni binalardaki toplam yalıtım maliyeti, toplam inşaat maliyetinin %3’üne denk geliyor. Bu maliyet de gerek enerjide sağlanan tasarruf gerekse yalıtımın binanın ömrünü uzatması sayesinde kısa sürede karşılanabilir. Eğer binalarımızı yalıtımlı hale getirirsek, birim metrekarede ortalama 120-150 kW seviyelerinde olan yıllık enerji tüketimini, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi 30-50 kW seviyesine düşürebiliriz” diye konuştu.

“Yeni yönetmelikle yalıtım kalınlıkları 3 ila 5 cm artacak”
1 Ocak’ta yürürlüğe giren “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan binaların, Neredeyse Sıfır Enerjili Bina (NSEB) tanımına uygun olarak yapılacağını hatırlatan Turan şunları söyledi; “Bu yönetmelikle birlikte ısı yalıtımında kullanılan malzemelerin kalınlığı da artacak. Cephelerde ortalama 3 cm, çatılarda 5 cm, döşemelerde de 3 cm’lik bir artış söz konusu. Ayrıca ısıl iletkenlik katsayısında da iyileşme sağlanacak. Bu sayede yeni binalarda verim ve konfor artarken faturalar düşecek. Mevcut standart (TS825) ile yalıtımlı binalarda yalıtımsız binaya göre %62 tasarruf sağlanıyor. Yeni yönetmelik ile (NSEB) bu fark yaklaşık %70’e kadar çıkıyor. Başka bir deyişle yeni yönetmeliğe göre yalıtım yapılacak evlerde, doğru bir yalıtım uygulaması ile 100 metrekarelik bir dairenin enerji gideri mevcut standarda göre %20 daha fazla azaltılabilecek.”

HABER HAKKINDA YORUMLAR
TİMDER Kurucu Üyesidir.