Prof. Dr. Hakan Kara TİMDER Ekonomi Sohbetleri'nde

TİMDER Ekonomi Sohbetleri
Prof. Dr. Hakan Kara TİMDER Ekonomi Sohbetleri'nde
Başlangıç Tarihi ve Saati: 15 Haziran 2023 , Saat: 14:00
Bitiş Tarihi ve Saati: 15 Haziran 2023 , Saat: 16:00
Etkinlik Yeri: Gayrettepe Dedeman Hotel - Haritada Göster
Eğitmen: Prof. Dr. Hakan Kara

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, TİMDER Ekonomi Sohbetleri'ne konuk oluyor.

Türkiye ve dünya ekonomisinin masaya yatırılacağı ve yakın gelecek beklentilerinin ele alınacağı konferans, 15 Haziran Perşembe günü 14:00'de, Dedeman Hotel İstanbul Gayrettepe’de gerçekleşecek. Seçim sonrası sektörü ve Türkiye ekonomisini bekleyen olası fırsatlar ve risklerin değerlendirileceği etkinlikte, TİMDER üyeleri sorularını alanında uzman bir isme yöneltme imkanı bulacak.

Prof. Dr. Hakan Kara
Hakan Kara, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başekonomistidir. 2003-2019 yılları arasında Türkiye'de para ve makroihtiyati politikaların analizi, tasarımı ve uygulanmasında öncü rol oynamış, Banka'nın araştırma ve politikasını organize etmiştir.

Türkiye'de Enflasyon Hedeflemesi (BT) rejimi hazırlıkları sırasında, beşeri sermayeyi güçlendirmeyi, teknik becerileri geliştirmeyi ve sorunsuz bir geçiş için altyapıyı oluşturmayı amaçlayan araştırma ve politika departmanlarının tasarımına ve yeniden yapılandırılmasına ana katkıyı yapmıştır. On üç yıl önce başlatılan bu sistem, Merkez Bankası'nın ana karar alma ve politika çerçevesinin temeli olmaya devam etmektedir.

Politika tasarımına ilişkin mantığı ve arka plan düşüncesini açıklayan çok sayıda halka açık konferans ve yatırımcı sunumu yapmıştır. TCMB politikalarının iletişimini daha da kolaylaştırmak için yeni bir blog başlatmış, 2016-2019 yılları arasında blog serisinin baş editörü olarak görev yapmıştır.

Hakan Kara, hakemli akademik dergilerde düzenli olarak Türk ekonomisinin değişen dinamikleri ve parasal-makroihtiyati etkileşimler ile değişken sermaye akışlarıyla başa çıkmak için farklı politika araçlarının kullanımına odaklanan makaleler yayınlamaktadır. Yarı zamanlı öğretim üyesi olarak Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisans ve lisans dersleri vermiştir. Hakan Kara, Central Bank Review'in editörlüğünü ve International Journal of Central Banking'in yönetim kurulu üyeliğini yürütmüştür.

TİMDER Kurucu Üyesidir.