TİMDER, Ekonomi Sohbetleri’nde Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ı Ağırladı

10 Aralık 2021 Cuma

Basın Bültenleri

Yapı malzemeleri sektörünü üretici ve satıcılarıyla bir çatı altında toplayan TİMDER, (Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği) Ekonomi Sohbetleri’nde Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ı ağırladı. 9 Aralık tarihinde Gayrettepe Dedeman Hotel’de gerçekleşen etkinlik, sektör profesyonelleri tarafından yoğun ilgiyle takip edildi.

TİMDER tarafından ekonominin nabzını tutmak ve dernek üyelerini bilgilendirmek amacıyla güncel gelişmeler ışığında organize edilen TİMDER Ekonomi Sohbetleri bugüne kadar alanında uzman çok sayıda ismi sektörle bir araya getirdi. Konferansın merakla beklenen konuğu bu kez ekonominin öne çıkan isimlerinden Prof. Dr. Özgür Demirtaş oldu.

Konferansın açılış konuşmasını yapan TİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yıldırım; “TİMDER Ekonomi Sohbetleri, ülke ekonomisinin içerisinde bulunduğu durumu doğru analiz edebilme noktasında sektör profesyonellerine oldukça önemli bir fayda sağlıyor. Üyelerimizin yaşanan süreçle ilgili akıllarındaki soru işaretlerini giderebilmeleri ve gelecekle ilgili yeni bir bakış açısı kazanabilmeleri noktasında Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Üyelerimizden gelen talepler ve bugünkü etkinliğe gösterilen yoğun ilgi sonrasında TİMDER Ekonomi Sohbetleri’ni daha sık organize etme kararı aldık. Umarım yaşanan bu zorlu süreci en az hasarla atlatır, daha olumlu gündemlerle bir araya gelme fırsatına sahip oluruz.” dedi.

Türkiye ve dünya ekonomisinin güncel durumunun değerlendirildiği etkinlikte Demirtaş, 2022 yılı için yapılan ekonomik tahminler üzerinde durarak konuyla ilgili değerlendirmelerini aktardı. Dünyadaki ekonomik dengelerin halihazırdaki durumuna ve Türkiye ekonomisine etkilerine değinen Demirtaş’ın sunumu katılımcılar tarafından dikkatle takip edildi.

Demirtaş; “Ülkemizin nüfusu günden güne artarken konut ihtiyacı da paralel olarak büyüyor, bu nedenle inşaat sektörü dönem dönem duraksama yaşasa da büyümeyi sürdürecektir. İnşaat malzemeleri sektörü ise gerek yeni inşaatlar gerek yenilemelerle bu büyümeden pay almaya devam edecektir. Duraksama dönemlerinde panikleyerek hatalı kararlar vermemek, temkinli hareket etmek firmaların zarar etmesini önleyecektir. Bugün bu toplantıda hem üretici firmalar hem onların satış kanalları olan bayiler bir arada bulunuyor. Üretici firmalardan en büyük beklentimiz, kendileri gelişirken bayilerinin de gelişmesini sağlamaları, bu konuda gerekli eğitim organizasyonlarını üstlenmeleridir. Bayiler ise kurumsallaşma konusunda gerekli adımları atmalı ve kendilerini geleceğe hazırlamalıdır. Türkiye son dönemde üretim üssü olabilecek potansiyele sahip olduğunu kanıtladı, yaşadığımız zorlu süreçte ihracat kanadının gelişmesi umut vericidir.” dedi.

Konferans, Demirtaş’ın TİMDER üyeleri ve sektör profesyonellerinin merak ettikleri soruları yanıtlamasıyla sona erdi.

HABER HAKKINDA YORUMLAR
TİMDER Kurucu Üyesidir.